2018-07-19

Sezon 2018/19 wystartuje już 4 września...

Od razu będziemy mieli ciekawostkę w postaci kadry PZHL – zapewne będzie to reprezentacja U20 a nie jak wcześniej anonsowano U23.

Kadra ta nie będzie grała cały sezon a tylko do 06.12.2018. Co składa się z terminem mistrzostw świata U20 dywizji IB, które rozpoczynają się 9 grudnia 2018. Mistrzostwa te będą się odbywać się w Tychach. Ubiegłoroczne mistrzostwa mogły zakończyć się awansem do grupy IA, gdyby nie porażka, po karnych w ostatnim meczu z Norwegią. Mimo, że ostatnie powołania do kadry Polski, przez trenera Tomka Valtonena, to głównie gracze do 23 roku życia, to raczej wydaje się, że w rozgrywkach ligowych zobaczymy młodych graczy do lat 20. W przepisach pozostaje jednak akcent U23, tzn. w każdym meczu sezonu 2018/, musi wziąć udział minimum dwóch zawodników do lat 23. Obcokrajowcy w meczu mogą wziąć udział w ilości 6, przy czym bramkarz jest liczony za 2 zawodników.

Sezon zasadniczy składać się będzie z solidnych 44 kolejek przy czym każda z drużyn rozegra po 42 mecze. Tym powodem, jest właśnie zakończenie rozgrywek kadry PZHL na 2 kolejki przed końcem sezonu zasadniczego. Kadra PZHL będzie rozgrywała swoje mecze w terminach niekolidujących z meczami innych drużyn, tj. poniedziałek, wtorek czy najczęściej środa. Spowoduje to, że młodzi gracze, którzy często w swoich klubach jeszcze grzeją ławę, dostana szansę większego czasu gry w kadrze PZHL. Mecze sezonu zasadniczego będą się kończyły 5-cio minutowymi dogrywkami 3x3 a w przypadku braku rozstrzygnięcia karnymi po 5 „najazdów” a potem do decydującego karnego.

Sezon zasadniczy wyłoni 6 pierwszych drużyn, które awansują do fazy Play-Off. Po ubiegłym sezonie, znów będzie nas czekać, faza pre Play-Off, która zakończy się wyłonieniem 2 kolejnych drużyn do 1/8 finału Play-Off. Pre Play-Off będzie się grało do dwóch zwycięskich meczów. Dwie drużyny, które odpadną z fazy pre Play-Off, spadają do baraży. Do rozgrywek barażowych dołączy - 11 drużyna sezonu zasadniczego oraz zwycięzca rozgrywek I ligi. Mecze barażowe rozgrywane będą systemem każdy z każdym a po wzajemnych 12 meczach drużyny, które zajmą 1 i 2 miejsce będą grać w dalej w PHL w sezonie 2019/20 a pozostałe 2 w I lidze.

Wszystkie mecze Play-Off-y (włączając pre Play-Off) rozgrywane będą do 4 wygranych spotkań. Zmieniono przepis o rzutach karnych, ponieważ dogrywki będą rozgrywane do skutku. Obcokrajowcy w drużynie będzie mogło być 6, przy czym bramkarz liczony będzie za 2 zawodników. W rozgrywkach wezmą udział następujące drużyny: