Oula Uski - podoba mi się w Polsce

Dossier: Oula Uski, środkowy/lewe skrzydło KH GKS Katowice, ur. 09.03.1992 w  Järvenpää, Finlandia, wzrost 194 cm, waga 100 grał w TUTO Hockey (Mestis), Jokipojat (Mestis), Dunaujvarosi Acelbikak (Erste Liga)

Zapytaliśmy o wrażenia po meczu wygranym meczu z Comarch Cracovią 3-2 po karnych.
To była ciężka gra, dużo siłowych momentów, w ciągu dwóch tercji graliśmy nie wystarczające w ataku. Natomiast w trzeciej tercji zawalczyliśmy, co przyniosło taki wynik.

Co możesz powiedzieć o poziomie polskiej hokej ligi?
Jestem nawet zaskoczony, ponieważ mogę powiedzieć, że poziom PHL jest całkiem dobry. Nie, aż tak dobry, ale dosyć dobry. Jest sporo zawodników silnych fizycznie, którzy mają dobrą technikę jazdy na łyżwach.

Na czym polega różnica pomiędzy polskim hokejem a hokejem w Finlandii?
W Polsce jest trochę inny styl gry w hokeja. W Finlandii gra się raczej techniczny i usystematyzowany hokej, szczególnie starsi zawodnicy grają techniczny hokej. Powiedziałbym, że w Finlandii gra się bardziej drużynowo.

W zeszłym sezonie grałeś w Dunaujvarosi Acelbikak (Erste Liga). Co możesz powiedzieć o tej lidze?
Gra, tam mniej obcokrajowców i poziom tej ligi nie jest taki dobry jak tutaj.  Atmosfera też jest inna. W Polsce kibice bardziej wspierają drużyny. Jeżeli chodzi o drużyny to jest tam około pięciu dobrych drużyn. Natomiast w Polsce, powiedział bym, że jest 9 dobrych drużyn.

W Dunaujvarosi Acelbikak grałeś z Artiomem Iossafowem, który teraz gra w Jastrzębiu. Czy pamiętasz jego, może jesteście kolegami?
Nie jesteśmy kolegami ale pamiętam go.

Dla czego grasz z numerem 12, w poprzednich drużynach też grałeś z numerom 12.
Tak, zawsze grałem z numerem 12 zaczynając od swojego pierwszego klubu hokejowego. Kiedy miałem 4 lata zacząłem grać w piłkę i umiałem liczyć tylko do dwunastu. Dlatego wtedy wybrałem numer 12.

Zbierałeś hokejowe karty?
Tak, kiedy byłem mały.

Jaką miałeś najlepszą kartę?
Wayna Gretzkyego.

Jak to się stało że zacząłeś grać w hokej?
W Finlandii zimy są długi i mroźne. Pogoda na zewnątrz sama stwarza warunki, żeby grać w hokeja. Jest sporo miejsc, gdzie można grać w hokeja. Ja i większość moich kolegów spędzaliśmy wolny czas na grze w hokeja.

Jak trafiłeś grać go Polski?
Pierwszy trener Katowic mi zaproponował. A wcześniej Joonas Sammalmaa, który grał w Podhalu Nowy Targ, mi mówił, że tutaj jest dobry poziom hokeja. Dlatego przyszedłem tu grać w hokeja.

Jak Ci się podoba Polska?
Bardzo mi się tu podoba, dobre jedzenie, Katowice to fajne miasto.

Prosimy jeszcze o dobrą radę dla młodych hokeistów?
Musicie dużo pracować i trenować.

Dziękujemy za rozmowę.

Rozmawiała: Daria Martsinovich

facebook

♦♦♦ Witamy na oficjalnej stronie pierwszej edycji kolekcjonerskich kart polskiego hokeja ♦♦♦ Tutaj będziemy dla Was podawać najciekawsze newsy o kartach kolekcjonerskich ♦♦♦ Ponad 55 tys. UDS zapłacono za debiutancką kartę Connora McDavida z 2015 roku ♦♦♦ W Wałbrzychu doszło do kradzieży kart. Pewna pani ukradła z marketu 110 saszetek z naklejkami i 116 z kartami kolekcjonerskimi polskich piłkarzy. Grozi jej kara pozbawienia wolności do 5 lat. ♦♦♦Patrick Wiercioch podpisał roczną umowę z Dynamem Mińsk, po 268 meczach w NHL, ten z pochodzenia Polak spróbuje sił w KHL (W 1988 jego rodzice emigrowali z Polski).♦♦♦