2021-10-13

13 rocznica śmierci Aleksieja Czeriepanowa

Historia na kartach pisana – 13 rocznica śmierci Aleksieja Czeriepanowa.

13.10.2008 nagle zmarł w wieku 19 lat, utalentowany hokeista Avangardu Omsk Aleksiej Czeriepanow. W 58 min. meczu Witiaź Czechow – Avangard Omsk młody hokeista nagle, stracił przytomność. Początkowo twierdzono, że przyczyną było zderzenie z kolegą klubowym Jaromírem Jágrem. Jágr natomiast zjeżdżał razem z Aleksiejem na ławkę i rozmawiali o akcji, którą wcześniej mieli do wykorzystania. Dokładnie to Czeriepanow miał szansę strzelenia gola. Podczas tej rozmowy Czeriepanow usiadł, zbladł i zemdlał. Jágr pierwszy próbował mu pomóc i wzywał pomocy. Karetka pogotowia ratunkowego, która miała być cały czas meczu, odjechała 5 min. przed jego końcem. Czekano na nią 15 min. aż wróci. Defibrylator na lodowisku w Czechowie okazał się niesprawny.

Czeriepanow był wielką nadzieją rosyjskiego hokeja. Pochodził z małej miejscowości Ozerki w Kraju Ałtajskim. Hokej zaczął uprawiać w oddalonym o 50 km Barnaule, gdzie woził go ojciec. Tam na turnieju wypatrzyli go działacze Omska i wieku 12 lat się przeniósł. W sezonie 2006/07, w wieku 17 lat zadebiutował w seniorskiej drużynie Omska. Był to najlepszy debiut, jaki w rosyjskim hokeju. Aleksiej strzelił w nim 18 goli i pobił rekord z debiutanckiego sezonu Pavla Bure. Taki debiut nie przeszedł niezauważony przez skautów NHL. W roku 2007 został draftowany z nr 17 przez New York Rangers. W kolejnym sezonie postanowił jeszcze jednak grać w rozgrywkach rosyjskiej Superligi. W następnym do zespołu Avangardu Omsk dołączył, 36 letni, wówczas Jaromír Jágr. Czeriepanow grał razem z Jágrem w ataku, co dla 19 letniego Aleksiej było wielkim zaszczytem. Śmierć młodego hokeisty dla Jaromíra Jágra była wielkim przeżyciem, ale umocniła go w jego wierze prawosławnej. Sam Jágr w jednym wywiadów wyznał, że jakby nie był hokeistą to penie zostałby duchownym, ale to jest temat na inny artykuł. Natomiast wokół śmierci młodego hokeisty narosło później wiele podejrzeń włącznie o to, że stosował doping. Podczas badań wstępnych podczas draftu NHL w roku 2007 nie stwierdzono żadnych problemów. Najprawdopodobniejszą wersją jest to, że Aleksiej cierpiał na kardiomiopatię przerostową, która jest częstą przyczyną śmierci młodych sportowców.

Od roku 1986 w najwyższej lidze rosyjskiej jest przyznawana jest nagroda dla najlepszego debiutanta a od roku 2009 trofeum to nosi nazwę im. Czeriepanowa.

facebook