2021-12-09

Czy to już Owieczkinomania?

Rookie karta jersey z autografem Alexa Owieczkina sprzedała się za rekordową kwotę 105.780 USD

Alexander Owieczkin w roku 2004 został draftowany z numerem #1, a od sezonu 2005/06 gra dla stołecznych Washington Capitals.

Pucharów i tytułów Alexa pomału trudno się doliczyć. Ten bramkostrzelny zawodnik (9 razy król strzelców NHL, 3 razy MVP sezonu...), łamie rekordy za rekordami. W bieżącym sezonie w 25 meczach strzelił już 20 goli a w ub. sobotę 750 gola dla Washington Capitals. Skrzętni statystycy zauważyli, że w tej kategorii zbliża się do Jaromíra Jágra, który ma strzelonych 766 goli. Tym samym zajmuje 4 miejsce a wyprzedają go jeszcze, tylko Wayne Gretzky (894 gole) i Gordie Howe (801 gole). Od 2016 roku, czyli od czasu kiedy grał jeszcze Jágr, nikomu w NHL się nie udało przekroczyć granicę 750 strzelonych bramek w NHL. Aktualny kontrakt Alexa wygasa w 2026 roku, a więc ma wielkie szanse zostać strzelcem wszech czasów NHL.

Nic dziwnego, że również w świecie kart kolekcjonerskich jego karty cieszą się wielkim zainteresowaniem (chciałoby się powiedzieć, że Polsce też). Jego rekordy na tafli lodowej znajdują swoje odbicie w rekordach cen, jakie padają za jego karty kolekcjonerskie. Właśnie padł rekord za jego najdroższą kartę. Jest to karta z serii The Cup, firmy Upper Deck, Rookie Jersey. Karta jest tzw. hard signed czyli podpisana bezpośrednio na karcie (nie na naklejce). Kartę sprzedano pod koniec października na aukcji firmy Goldin. Seria ta była sprzedawana w limitacji */99. Taką niską limitację z tej serii mają, jeszcze tylko karty Sidneya Crosby'ego i Diona Phaneufa. Ostatecznie cena sprzedaży wyniosła: 105.780 $

W naszej kolekcji posiadamy kartę Wojtka Wolskiego, dokładniej z tej serii tylko w limitacji */199. Niestety nie jest na sprzedaż.

facebook