2022-09-09

Belfast Giants – hokejowy klub z historycznym tłem w Irlandii

Irlandia Północna zwana inaczej Ulsterem znana jest nam bardziej z piłki nożnej albo z trwającego wiele lat konfliktu religijnego między miejscowymi katolikami a wiernymi brytyjskiej koronie królewskiej protestantami. Konflikt ten dzielił społeczność Irlandii i Wielkiej Brytanii, do tego stopnia, że można mówić o regularnej wojnie domowej. IRA (Irlandzka Armia Republikańska) broniąc racji katolików dokonywała wielu aktów terrorystycznych (m.in. na premierów Wielkiej Brytanii czy członków rodziny królewskiej), zyskała ponure miano najskuteczniejszej organizacji terrorystycznej. Wojna ta trwała do połowy lat 90 ub. wieku, kiedy to w 1996 roku rozpoczęto negocjacje w sprawie pokoju w Irlandii Płn. Negocjacje pomiędzy 8 z 10 partii katolickich i protestanckich zakończyło podpisanie w dn. 10.04.1998 (w Wielki Piątek) porozumienie, zwane porozumieniem wielkopiątkowym.

W takich właśnie okolicznościach powstał kllub z Belfastu został założony w 2000 roku, 2 lata po zakończeniu wieloletniego konfliktu społeczno-religijnego. W odróżnieniu od innych klubów sportowych w Irlandii Północnej, które jasno opowiadały się po jednej stronie (katolickiej albo protestanckiej), Belfast Giants od początku swego powstania chciał łączyć a nie dzielić. Mówi o tym też jednoznacznie motto klubu: „In the land of the Giants, everyone is equal” co znaczy „W ziemi Gigantów (Olbrzymów) wszyscy są równi”. W związku z tym że klub jest neutralny politycznie zakazał nosić kibicom barwy innych klubów w regionie (przede wszystkim piłkarskich). Z tego także powodu na meczach CHL z udziałem Belfast Giants nie są umieszczane flagi Wielkiej Brytanii (w tym i na koszulkach) oraz nie jest odgrywany hymn państwowy.

Belfast Giants w ciągu 22 lat istnienia zdobył 6-krotnie Mistrzostwo Wielkiej Brytanii (2000, 2006, 2012, 2014, 2019 i 2022) oraz dwukrotnie play-off (2003 i 2010). Należy dodać że w Wielkiej Brytanii tytuł Mistrza Kraju przypada zwycięzcy sezonu regularnego.

W 2019 roku podczas sezonu 2019/20 barwy Belfastu reprezentował reprezentant Polski Patryk Wronka.

autor: Patryk Ochota

facebook